Actisense NMEA 2000 Engine Monitoring Unit - Analog to NMEA2000 Engine Gateway [EMU-1-BAS]
Save 10%
SKU CEM-51787
Manufacturer Part Number: EMU-1
UPC #: 5060998710331
Category: NMEA Cables & Sensors
NMEA 2000 Engine Monitoring Unit - Analog to NMEA2000 Engine Gateway
Share engine information on the NMEA 2000 bus.
An Actisense PC to NMEA 2000 Gateway (NGX-1/NGT-1) is required to configure the EMU-1.
Features:
  • Enables analogue signals to be converted to NMEA 2000 messages
  • Convert signals from up to two engines (that share a common ground) with a single EMU-1
  • 6 gauge / parameter inputs
  • 4 alarm inputs
  • 2 additional auxiliary inputs
  • 2 Tacho inputs
  • Customized IP65 case
  • Diagnostic LED’s
  • Wide power compatibility of 9 to 35VDC
  • No need to change an existing engine
  • Easy installation
  • Easy to configure to suit the connected engine
  • Optional DIN rail mounting kit available
  • Total engine hours are logged by the monitoring of engine Tach (RPM) input
Technical Specifications:
Power Supply
  • Supply Voltage - 9 to 35VDC
  • Supply Current - Typically < 25mA @ 12VDC
  • Supply Connector - Pluggable 2-way screw terminal, 3.5mm pitch
  • Supply Voltage (NMEA 2000 Port) - 9 to 29VDC
  • Supply Current (NMEA 2000 Port) - < 20mA @ 12VDC from NMEA 2000 bus
  • Load Equivalent Number (LEN) - 1
  • Supply Protection (NMEA 2000 Port) - Continuous reverse polarity protection and overvoltage protection to 40V
NMEA 2000 Port – In/Out
  • Compatibility - Fully NMEA 2000 certified
  • Galvanic Isolation - 2500V input to ground, 1500V output to ground using ISO-Drive
  • Speed / Baud Rate - 250kbps
  • NMEA 2000 Connector - M12 male (A coded) connector
Gauge Inputs
  • Voltage Range - 0 to 35VDC
  • Input Impedance - > 50kΩ
  • Sender Feed - 0, 4 or 18mA
  • Accuracy - <= 2%
  • Input Connector - Pluggable 6-way screw terminal, 3.5mm pitch
  • Input Protection - Overvoltage protection to ±40V
Alarm Inputs
  • Voltage Range - 0 to 37VDC
  • Input Impedance - > 50kΩ
  • Threshold Voltage - Configurable, default is 5V
  • Alarm Polarity - Configurable, default is alarm on low input
  • Accuracy - <= 2%
  • Input Connector - Pluggable 4-way screw terminal, 3.5mm pitch
Tacho Inputs
  • Voltage Range - ±3 to ±60V
  • Input Impedance - > 100kΩ to ground
  • Input Pulse Range - 4 to 50,000Hz
  • Accuracy - <= 1%
  • Threshold - Automatically adjusts to signal level
  • Input Protection - Can withstand an ignition pulse to ±500V
Engine Log
Mechanical
  • Housing Material - Polycarbonate
  • Protective Lid Material - Polycarbonate
  • Dimensions - 127mm (L) x 112mm (W) x 48mm (H)
  • Weight - 250g
  • Mounting - 4 x 3.5mm lugs to allow panel mount with self tapping s/s screws (included), optional DIN Rail mount available on request
Approvals and Certifications
  • EMC - EN 60945 (sections 9 & 10)
  • Environmental Protection - IP66 (PCB housing)
  • Operating Temperature - -20°C to +55°C
  • Storage Temperature - -30°C to +70°C
  • Recommended Humidity - 0 – 93% RH